Mevive International Food Ingredients is a leading manufacturer, supplier and wholesaler of Premium Quality Dehydrated Carrot Flakes in India. ISO, Halal, Fssai Certified. Naturally processed. India's most trusted manufacturer of Carrot Flakes.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Packaging | PP bag followed by carton box |
| State Of Origin | India |
| Shelf Life | 12 months |
| Is It Organic | In Organic |
| Is It Imported | Non Imported |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | Light Orange Colour |
| Form | Flakes |
| Packaging SIze | 20 kgs |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Cut Form | Flakes |
| Form | Flakes |
| Carrot Type | Red Carrot |
| Processing Type | Dehydrated |
| Variety Available | Dehydrated Carrot |
| Moisture | Below 5% |
| Usage | Ready Mix, Food Processing, HORECA, Bakery Use, Instant Soup |
| Packaging Size | 5 kg |
| Is It Organic | In Organic |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 12 Month |
| Type | Flakes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Flakes |
| Variety Available | Dried Carrot |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Is It Organic | Organic |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Time | 12 Months |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Flakes |
| Packaging Size | 5 kg |
| Variety Available | Dehydrated Carrot |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is It Organic | Organic |
| Packaging Type | PP Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Variety Available | Dehydrated Carrot |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| Type | Chopped |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Processing Type | Air Dried |
| Cut Type | Flakes |
| Moisture | Max 5% |
| Variety Available | Dehydrated Carrot |
| Grade | A Grade |
| Color | Orange |
| Certifications | ISO, FSSAI, KOSHER, HALAL |
| Is It Organic | In Organic |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 5 kg |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: