Mevive International a supplier, manufacturer, wholesaler of quality indian ground spices/ spice powders.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Flavor | Spicy |
| Packaging Type | Packet |
| Contains | Fenugreek Powder |
| Ingredient | Methi |
| Brand | Mevive |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Is It Organic | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Is It Dried | Dried |
| Packaging Type | PP Bag |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Variety | Cassia |
| Variety / Species | Indian (Malabar) |
| Physical Form | Powder |
| Grade | Unpolished |
| Thickness | <1 mm |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is It FSSAI Certified | FSSAI Certified |
| Is it Imported | No |
| Packaging Type | PP Bag |
| Storage Instructions | Store in a cool & dry place |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Is It Dried | Dried |
| Packaging Type | PP Bag |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Powder |
| Variety/Type | South India |
| Physical Form | Powder |
| Grade | Premium |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | PP Bag |
| Storage Instructions | Store in a cool & dry place |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Chilli Variety | Byadgi |
| Heat Level | Hot |
| Pack Size | 25 kg |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Shelf Life | 12 months |
| Color | Red |
| Variety Available | Chili Flake |
| Usage/Application | Masala powders,Pickles,Instant spice powders,Seasonings,Ready to cook & eat foods,Snacks indust |
| Packaging Type | PP bag followed by HDPE bags |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Flakes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Type | Natural |
| Usage/Application | sweets, savoury, snacks, Ready to cook/eat foods, Instant spice powders, baked foods, seasonings |
| Color | Light yellow/Creamish colour |
| Packaging Size | 25-30kgs |
| Form | Seeds |
| Packaging Type | PP bag followed by HDPE bags |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Packaging Size | 25-30kgs |
| Packaging Type | PP bag followed by HDPE bags |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | FSSAI Certified |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 12 months |
| Storage Instructions | Store in a cool & dry place, temp. below 20 0 C.& should be kept in a closed warehouse, protected hu |
| Is It Organic | In Organic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Type | Yellow |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Is It Dried | Yes |
| Brand | Mevive |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Fine Powder |
| Variety | Kinattukara |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Processing Type | Machine Ground |
| Purity | 99% |
| Certification | FSSAI, HALAL, ISO |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Ready Masala | Yes |
| Added Preservatives | No |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Fine Powder |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Ready Masala | Yes |
| Added Preservatives | No |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Mustard Seed Type Available | Yellow |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 99% |
| Brand | Mevive |
| Moisture | 2% |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Packaging Type | PP bag followed by HDPE bags |
| Packaging Size | 25-30kgs |
| Is It FSSAI Certified | FSSAI Certified |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 12 months |
| Storage Instructions | Store in a cool & dry place |
| Usage/Application | Masala/spice powders, Ready to cook/ eat foods, snacks, seasonings, sweets and savoury |
| Is It Organic | In Organic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Color | Yellow |
| Packaging Type | PP Bag |
| Storage Instruction | Store in a cool and dry place |
| FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Fine Powder |
| Variety | South India |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Processing Type | Machine Ground |
| Purity | 99% |
| Certification | ISO, HALAL, FSSAI |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Ready Masala | Yes |
| Added Preservatives | No |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Variety | Kochukudy |
| Form | Fine Powder |
| Masala Type | Spice Powder |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Ready Masala | Yes |
| Added Preservatives | No |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Fine Powder |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Ready Masala | Yes |
| Added Preservatives | No |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Fine Powder |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Ready Masala | Yes |
| Added Preservatives | No |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Fine Powder |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Ready Masala | Yes |
| Added Preservatives | No |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Packaging Size | 25-30 Kg |
| Packaging Type | PP bag followed by HDPE bags |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | FSSAI Certified |
| Storage Instructions | Store in a cool & dry place, temp. below 20 0C.& should be kept in a closed warehouse, protected fro |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is it Organic | No |
| Is It Dried | Dried |
| Is it Imported | No |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Storage Instructions | Store in a cool & dry place, temp. below 20 DegreeC.& should be kept in a closed warehouse |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Color | Yellow |
| Packaging Type | PP Bag |
| Storage Instruction | Store in a cool and dry place |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Seeds |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Purity | 99 % |
| Masala Type | Spice Powder |
| Oil Content | 40 % |
| Grade | A Grade |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Moisture Content | 2 % |
| Moisture | 2 % |
| Variety | Regular |
| Seed Variety | Regular |
| Type | Yellow |
| Brand | Mevive |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Is It Dried | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Type | Indian |
| Grade | Standard |
| Product Form | Seeds |
| Form | Seeds |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Color | Yellow |
| Storage Instruction | Store in a cool and dry place |
| FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Type | Indian |
| Grade | A-Grade |
| Product Form | Seeds |
| Form | Seeds |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Color | Yellow |
| Storage Instruction | Store in a cool and dry place |
| FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Type | Indian |
| Grade | Standard |
| Product Form | Seeds |
| Form | Seeds |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Color | Yellow |
| Storage Instruction | Store in a cool and dry place |
| FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Type | Indian |
| Grade | Standard |
| Product Form | Seeds |
| Form | Seeds |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Color | Yellow |
| Storage Instruction | Store in a cool and dry place |
| FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: