Mevive International Food Ingredients is a leading manufacturer, supplier and wholesaler of Premium Quality Dehydrated Raw Mango Powder/Amchur Powder/Green Mango Powder in India. ISO, Halal, Fssai Certified. Naturally processed.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Mango Type | Totapuri |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Sourness Level | Medium |
| Form | Fine Powder |
| Processing Type | Machine Dried |
| Additives | No Additives |
| Flavor | characteristic of Raw Mango |
| Is It Imported | No |
| Packaging Type | PP bag followed by HDPE bags |
| Usage/Application | Commonly used in Spice Blends, Soup Powders, Food Premixes, Health Food, Extruded Snacks Food and In |
| Shelf Life | 12 months |
| Minimum Order Quantity | 10 Kgs |
| Color | Pale Yellow colour |
| Is It Organic | In Organic |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Is It Dried | Dried |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Mango Type | Totapuri |
| Packaging Size | 25 kg |
| Sourness Level | Medium |
| Form | Fine Powder |
| Processing Type | Machine Dried |
| Additives | No Additives |
| Is It Imported | No |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Imported | No |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Imported | Yes |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Imported | No |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Imported | No |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Imported | No |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Imported | No |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Imported | No |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Imported | No |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Imported | No |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: