Mevive International Food Ingredients is a Manufacturer, supplier and wholesaler of Dehydrated Spinach Flakes/Dried Spinach Leaves/Dried Kasurimethi Leaves.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Drying Process | Air Dried |
| Packaging Size | 5 kg |
| Cut Size | Leaves |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Masalas, Pickles, Pharma & cosmetic companies, Beverages, candy, Snacks, Spice Blends, Soup Powders |
| Is It Dried | Yes |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Usage/Application | Masalas, Pickles, Pharma & cosmetic companies, Beverages, candy, Snacks, Spice Blends, Soup Powders |
| Is It Dried | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Spinach Type | Palak |
| Drying Process | Air Dried |
| Packaging Size | 15 kgs |
| Cut Size | Leaves |
| Packaging Type | PP bag followed by HDPE bags |
| Shelf Life | 12 months |
| Usage/Application | Masalas, Pickles, Pharma & cosmetic companies, Beverages, candy, Snacks, Spice Blends, Soup Powders |
| Is It Imported | Non Imported |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | Green |
| Form | Dried |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 10 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Masalas, Pickles, Pharma & cosmetic companies, Beverages, candy, Snacks, Spice Blends, Soup Powders |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is It Dried | Yes |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Powder Type | Dehydrated |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Dried | Yes |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | PP Bag |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Powder Type | Dehydrated |
| Is It Dried | Yes |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | PP Bag |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is it Organic | No |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Added Preservatives | No |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: