Mevive International Food Ingredients is a leading manufacturer, supplier and wholesaler of Premium Quality Dehydrated Tamarind Powder in India. ISO, Halal, Fssai Certified. Naturally processed.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Packaging Type | PP bag followed by HDPE bags |
| Packaging Size | 25 Kgs |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | FSSAI Certified |
| Shelf Life | 12 months |
| Storage Instructions | Store in a cool & dry place, temp. below 20 C.& should be kept in closed Warehouse, protected humidi |
| Color | Brown colour |
| Is It Organic | In Organic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Powder Type | Dehydrated Tamarind Powder |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Is It Organic | Yes |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Powder Type | Dehydrated Tamarind Powder |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Is It Organic | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Powder Type | Dehydrated Tamarind Powder |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Is It Organic | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Powder Type | Dehydrated Tamarind Powder |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Storage Instructions | Store in a cool & dry place, temperature below 20 C & should be kept in a closed warehouse |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: