Mevive International Food Ingredients is a leading manufacturer, supplier and wholesaler of Premium Quality Dehydrated White Onion Flakes in India. ISO, Halal, Fssai Certified. Naturally processed.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Color | White |
| Form | Flakes |
| Variety Available | Dehydrated Onion |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| Type | Flakes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Color | White |
| Packaging | polybag with inner liner |
| Packaging Size | 12 or 14 kgs |
| Shelf Life | 12 months |
| Packaging Type | PP Bag |
| Onion Type | White Onion |
| Usage/Application | Masalas, pickles, seasonings, restaurants, Instant Gravies, Instant soups, sauce, Ayurveda |
| Is It Imported | Non Imported |
| Is It Organic | In Organic |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Flakes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Onion Variety | White Onion |
| Cut Size | Flakes |
| Packaging Size | 10 kg |
| Color | White |
| Drying Process | Air Dried |
| Pungency | High |
| Shelf Life | 12 Months |
| Onion Type | Flakes |
| Packaging Type | PP Bag |
| Is It Organic | Organic |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Time | 12 Months |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Onion Variety | White Onion |
| Cut Size | Flakes |
| Packaging Size | 10 kg |
| Color | White |
| Drying Process | Air Dried |
| Pungency | High |
| Shelf Life | 12 Months |
| Onion Type | Flakes |
| Packaging Type | PP Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Onion Variety | White Onion |
| Cut Size | Flakes |
| Packaging Size | 10 kg |
| Color | White |
| Drying Process | Air Dried |
| Pungency | High |
| Shelf Life | 12 Months |
| Onion Type | Flakes |
| Packaging Type | PP Bag |
| Is It Organic | Organic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: