Mevive International Food Ingredients is one of the top manufacturer, supplier, wholesaler of Premium Grade Dehydrated Garlic Flakes/Dry Garlic Cloves in India.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Flakes |
| Product Type | Flakes & Powder |
| Variety | Dehydrated Garlic Flakes & Powder |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Flakes |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Product Type | Flakes |
| Variety | Dehydrated Garlic Flakes |
| State Of Origin | Tamil Nadu |
| Is It Organic | Organic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Flakes |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Product Type | Flakes |
| Variety | Dehydrated Garlic Flakes |
| State Of Origin | Tamil Nadu |
| Is It Organic | Organic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Flakes |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Country of Origin | India |
| Variety | Dehydrated Garlic Flakes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Flakes |
| Type | Dried Garlic |
| Packaging Type | PP Bag |
| Shelf Time | 12 Months |
| Is It Dried | Yes |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Garlic Variety | White Garlic |
| Cut Size | Flakes |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging | polybag with inner liner |
| Drying Process | Air Dried |
| Pungency | High |
| Shelf Life | 12 months |
| Color | Creamish white |
| Usage/Application | Pickles, masalas, instant food, Ready to Eat, Animals feed, pharmaceutical |
| State Of Origin | India |
| Packaging Type | polybag with inner liner |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Product Type | Flakes |
| Variety | Dehydrated Garlic Flakes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Product Type | Flakes |
| Variety | Dehydrated Garlic Flakes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Product Type | Flakes |
| Variety | Dehydrated Garlic Flakes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Flakes |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Brand | Mevive |
| Country of Origin | India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Product Type | Flakes |
| Variety | Dehydrated Garlic Flakes |
| Is It Organic | Organic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Product Type | Flakes |
| Variety | Dehydrated Garlic Flakes |
| Is It Organic | Organic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: