Mevive International Food Ingredients is a leading manufacturer, supplier and wholesaler of Premium Quality Dehydrated Garlic Powder in India. ISO, Halal, Fssai Certified. Naturally processed.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Type | Garlic |
| Grade | A Grade |
| Packaging Size | 5kg |
| Powder Type | Garlic Powder |
| Particle Size (Mesh) | 80-100 Mesh |
| Brand | Mevive |
| Packaging Type | Polybag with inner liner |
| Processing Method | Dehydrated |
| Form | Powder |
| Raw Material | Dried Garlic |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Added Preservatives | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Pickles, Masalas |
| Color | Creamish white |
| Best Before | 12 months |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade | Premium (A Grade) |
| Packaging Size | 25 kg |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Powder Type | Garlic Powder |
| Packaging Type | PP Bag |
| Particle Size (Mesh) | 80-100 Mesh |
| Processing Method | Dehydrated |
| Variety of Garlic used | White Garlic |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Cool and Dry Place | Store in a cool & dry place, temperature below 20 DegreeC & should be kept in a closed warehouse. |
| Is FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Shelf Life | 12 months |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Grade | Premium (A Grade) |
| Packaging Size | 25 kg |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Powder Type | Garlic Powder |
| Packaging Type | PP Bag |
| Particle Size (Mesh) | 80-100 Mesh |
| Processing Method | Dehydrated |
| Variety of Garlic used | White Garlic |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Processing Method | Dehydrated |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Powder Type | Garlic Powder |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Variety of Garlic used | White Garlic |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Processing Method | Spray Dried |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Powder Type | Garlic Powder |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Variety of Garlic used | White Garlic |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Grade | Premium (A Grade) |
| Particle Size (Mesh) | 80-100 Mesh |
| Processing Method | Dehydrated |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Brand | Mevive |
| Variety of Garlic Used | White Garlic |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Packaging Type | PP Bag |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Processing Method | Dehydrated |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Powder Type | Garlic Powder |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Variety of Garlic used | White Garlic |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Processing Method | Dehydrated |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Powder Type | Garlic Powder |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Variety of Garlic used | White Garlic |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Snacks & Savory, Food Service, Seasoning Blend, Retail Packing, Sauces & Soups, Food Processing |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Processing Method | Dehydrated |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Powder Type | Garlic Powder |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Variety of Garlic used | White Garlic |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Processing Method | Dehydrated |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Powder Type | Garlic Powder |
| Packaging Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Variety of Garlic used | White Garlic |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Application | Food Processing |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Product Type | Powder |
| Variety | Garlic Powder |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Processing Method | Dehydrated |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Powder Type | Garlic Powder |
| Packaging Type | PP Bag |
| Variety of Garlic used | White Garlic |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Application | Food Processing |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Processing Method | Dehydrated |
| Form | Powder |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Variety of Garlic Used | White Garlic |
| Powder Type | Garlic Powder |
Additional Information: