Mevive International Food Ingredients is a leading manufacturer, supplier and wholesaler of Premium Quality Dried Curry Leaves in India. ISO, Halal, Fssai Certified. Naturally processed.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Packaging Size | 20 or 15kgs |
| Packaging Type | PP bag followed by HDPE bags |
| Storage | Normal Room Temperature, without exposure to wet conditions. |
| Is It Imported | Non Imported |
| Is It Organic | In Organic |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Leaves |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 10 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Time | 12 Months |
| Form | Powder |
| Is It Dried | Yes |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 10 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Time | 12 Months |
| Is It Dried | Yes |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Form | Powder |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 10 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Time | 12 Months |
| Is It Dried | Yes |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Form | Powder |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Quality Available | A Grade |
| Packaging Type | PP Bag |
| Storage | 12 Months |
| Is It Imported | Non Imported |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 10 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Storage | Normal Room Temperature, without exposure to wet conditions. |
| Packaging Type | PP bag followed by HDPE bags |
| Shelf Time | 12 Months |
| Brand | Mevive |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 10 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | PP bag followed by HDPE bags |
| Storage | Normal Room Temperature, without exposure to wet conditions. |
| Shelf Time | 12 Months |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
Additional Information: