Mevive International Food Ingredients is a leading manufacturer, supplier and wholesaler of Premium Quality Spray Dried Lemon Powder in India. ISO, Halal, Fssai Certified. Naturally processed.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Flavor Type | Lemon |
| Packaging Size | 20 or 25 Kgs |
| Application | Snacks, Confectionery, Seasoning, Bakery, Beverages, Instant Mixes |
| Formulation | Spray Dried |
| Usage/Application | Beverage industry, pharma industry, all masalas powders, pickles, Instant powder mixes, cookies, spi |
| Flavor | Characteristic flavour & aroma of fresh lemon |
| Packaging Type | Carton box with inner liner |
| Acidity Level | Low Sour |
| Shelf Life | 12 months |
| FSSAI Certified | Yes |
| Is It Dried | Yes |
| Storage Instructions | Store in a cool & dry place, a temperature below 20 C & should be kept in a closed warehouse, protec |
| Form | Powder |
| Color | Creamish Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
| Raw Material | Lemon |
| Pack Size | 5 kg |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Brand | Mevive |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Dried | Yes |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Brand | Mevive |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Dried | Yes |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Brand | Mevive |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Dried | Yes |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Brand | Mevive |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Dried | Yes |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Brand | Mevive |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Dried | Yes |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
Additional Information: