Mevive International Food Ingredients is a leading manufacturer, supplier and wholesaler of Premium Quality Dried Coriander Leaves in India. ISO, Halal, Fssai Certified. Naturally processed.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Form | Leaves |
| Processing Type | Air Dried |
| Packaging Size | 10-12 Kgs |
| Type | Dried |
| Color | Green |
| Grade | A Grade |
| Cuisine Usage | Indian, Continental, Bakery, Snack, Restaurant |
| Packaging Type | PP Bag |
| Usage/Application | Seasonings. Masalas, Pickles, Instant Foods, Snacks and Spice Blends |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Form | Leaves Powder |
| Processing Type | Air Dried |
| Packaging Size | 25 kg |
| Type | Dried |
| Color | Green |
| Grade | A Grade |
| Cuisine Usage | Snack, Indian, Restaurant, Continental, Bakery |
| Packaging Type | PP bag followed by HDPE bags |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Box |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Powder |
| Processing Type | Air Dried |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Box |
| Grade | A Grade |
| Cuisine Usage | Snack, Bakery, Indian, Restaurant, Continental |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Box |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Box |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Form | Leaves |
| Processing Type | Air Dried |
| Type | Dried |
| Packaging Type | PP Bag |
| Color | Green |
| Grade | A Grade |
| Cuisine Usage | Indian, Snack, Bakery, Continental, Restaurant |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Life | 12 Months |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Form | Leaves |
| Processing Type | Air Dried |
| Type | Dried |
| Color | Green |
| Grade | A Grade |
| Cuisine Usage | Snack, Indian, Continental, Restaurant, Bakery |
| Packaging Type | PP Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Life | 12 Months |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Form | Leaves |
| Type | Dried |
| Color | Green |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Form | Leaves |
| Processing Type | Air Dried |
| Type | Dried |
| Packaging Type | PP Bag |
| Color | Green |
| Grade | A Grade |
| Cuisine Usage | Continental, Snack, Indian, Restaurant, Bakery |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Life | 12 Months |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Form | Leaves |
| Processing Type | Air Dried |
| Type | Dried |
| Packaging Type | PP Bag |
| Color | Green |
| Grade | A Grade |
| Cuisine Usage | Snack, Continental, Bakery, Restaurant, Indian |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Life | 12 Months |
Additional Information: