Mevive International Food Ingredients is a leading manufacturer, supplier and wholesaler of Premium Quality Dehydrated Green Chilli Powder in India. ISO, Halal, Fssai Certified. Naturally processed.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Chili Variety | Regular/Mix |
| Processing Method | Dehydrated |
| Packaging Size | 25Kgs |
| Mesh Size | 80 Mesh |
| Color | Green |
| Storage | Store in cool & dry place,& should be kept in a closed warehouse,protected humidity & dust |
| Shelf Life | 12 months |
| Form | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Chili Variety | Regular/Mix |
| Processing Method | Dehydrated |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Size | 25 kg |
| Mesh Size | 80 Mesh |
| Is it Organic | Yes |
| Is It Fssai Certified | Yes |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Chili Variety | Regular/Mix |
| Processing Method | Dehydrated |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Size | 25 kg |
| Mesh Size | 80 Mesh |
| Is it Organic | Yes |
| Is It Fssai Certified | Yes |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is it Organic | Yes |
| Is It Fssai Certified | Yes |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Chili Variety | Regular/Mix |
| Processing Method | Dehydrated |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Size | 25 kg |
| Mesh Size | 80 Mesh |
| Is it Organic | Yes |
| Is It Fssai Certified | Yes |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is it Organic | Yes |
| Is It Fssai Certified | Yes |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: