Mevive International Food Ingredients is a leading manufacturer, supplier and wholesaler of Premium Quality Dehydrated Carrot Powder in India. ISO, Halal, Fssai Certified. Naturally processed.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Processing Method | Dehydrated |
| Grade | A Grade |
| Carrot Type | Orange Carrot |
| Application | Cosmetic, Health Drinks, Nutraceutical, Bakery Products, Seasoning, Food & Beverage |
| Color | Light Orange Colour |
| Form | Powder |
| Raw Material | Dehydrated Carrot Flakes |
| Packaging Type | PP bag followed by carton box |
| Packaging Size | 20 kgs |
| Usage/Application | Noodles, Instant soups, RTC/RTE Foods, Instant Food premixes, baby health mixers, cake and bakery it |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Powder Type | Carrot Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Processing Method | Dehydrated |
| Grade | A Grade |
| Powder Type | Carrot Powder |
| Form | Powder |
| Carrot Type | Orange Carrot |
| Application | Health Drinks, Cosmetic, Bakery Products, Nutraceutical, Food & Beverage, Seasoning |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Powder Type | Carrot Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Processing Method | Spray Dried |
| Grade | A Grade |
| Powder Type | Carrot Powder |
| Form | Powder |
| Carrot Type | Orange Carrot |
| Application | Health Drinks, Seasoning, Bakery Products, Cosmetic, Nutraceutical, Food & Beverage |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Powder Type | Carrot Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Processing Method | Spray Dried |
| Grade | A Grade |
| Powder Type | Carrot Powder |
| Form | Powder |
| Carrot Type | Orange Carrot |
| Application | Bakery Products, Health Drinks, Food & Beverage, Nutraceutical, Cosmetic, Seasoning |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Packaging Size | 5 kg |
| Powder Type | Carrot Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: