Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Variety | Erode |
| Curcumin Content | 2% - 3% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Form | Powder |
| Grade | Food Grade |
| Certification | FSSAI, Kosher, Halal |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Storage Instructions | Store in a cool & dry place, temperature below 20 C & should be kept in a closed warehouse |
| Shelf Time | 12 Months |
| Is It Dried | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Variety | Erode |
| Curcumin Content | 2% - 3% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | PP Bag |
| Grade | Food Grade |
| Certification | Kosher, FSSAI, Halal |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Brand | Mevive |
| Shelf Time | 12 Months |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Fine Powder |
| Grade | Regular |
| Variety/Grade | Standard |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Processing Type | Machine Clean |
| Packaging Type | PP Bag |
| Color | Brownish-Green |
| Cleaning Process | Sortex Clean |
| Coriander Variety | Regular |
| Origin | Indian |
| Seed Size | Small (Barik) |
| Cuisine Usage | North Indian, South Indian, Mughlai, Indian |
| Shelf Life | 12 Months |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Ready Masala | Yes |
| Added Preservatives | No |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Grade | Food Grade |
| Intended Use | Cooking, Cosmetic, Medicinal, Religious Use |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Form | Powder |
| Variety | Erode |
| Curcumin Content | Min 2% |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
| Storage Instructions | Store in a cool & dry place, temperature below 20 C & should be kept in a closed warehouse |
| Shelf Time | 12 Months |
| Is It Dried | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Variety | Erode |
| Curcumin Content | 2% min |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | PP bag followed by HDPE bags |
| Is It Dried | Dried |
| Storage Instructions | Store in a cool & dry place,temperature below 20 C & should be kept in a closed warehouse,protecte |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: