Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Packaging Size | 20 or 25 kgs |
| Packaging Type | Carton box with inner liner |
| Storage Condition | Store in a cool & dry place, temperature below 20 Degree C & should be kept in a closed warehouse, protect |
| Self Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Fruit Content | 85% |
| Pack Size | 5 kg |
| Processing Type | Spray Dried |
| Sweetener Type | No Added Sugar |
| Shelf Life | 12 Months |
| Vitamin C Added | No |
| Application | Beverages, Bakery, Confectionery, Ice Cream, HORECA, Dairy |
| Brand | Mevive |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Powder |
| Raw Material | Orange |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Fruit Content | 85% And Above |
| Pack Size | 5 kg |
| Processing Type | Spray Dried |
| Sweetener Type | No Added Sugar |
| Shelf Life | 12 Months |
| Vitamin C Added | No |
| Application | HORECA, Beverages, Confectionery, Ice Cream, Bakery, Dairy |
| Brand | Mevive |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Powder |
| Raw Material | Orange |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Fruit Content | 85% And Above |
| Packaging Size | 5 kg |
| Pack Size | 5 kg |
| Processing Type | Spray Dried |
| Sweetener Type | No Added Sugar |
| Shelf Life | 12 Months |
| Vitamin C Added | No |
| Application | HORECA, Ice Cream, Beverages, Bakery, Confectionery, Dairy |
| Is It Dried | Yes |
| Brand | Mevive |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Powder |
| Raw Material | Orange |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Fruit Content | 85% And Above |
| Packaging Size | 5 kg |
| Pack Size | 5 kg |
| Processing Type | Spray Dried |
| Sweetener Type | No Added Sugar |
| Shelf Life | 12 Months |
| Vitamin C Added | No |
| Application | Bakery, Beverages, Confectionery, Dairy, HORECA, Ice Cream |
| Is It Dried | Yes |
| Brand | Mevive |
| Country of Origin | Made in India |
| Raw Material | Orange |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Brand | Mevive |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Powder |
| Raw Material | Orange |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Fruit Content | 85% And Above |
| Pack Size | 5 kg |
| Processing Type | Spray Dried |
| Sweetener Type | No Added Sugar |
| Shelf Life | 12 Months |
| Vitamin C Added | No |
| Application | Ice Cream, Beverages, Bakery, Confectionery, Dairy, HORECA |
| Brand | Mevive |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Powder |
| Raw Material | Orange |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Brand | Mevive |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Powder |
| Raw Material | Orange |
Additional Information: