Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Flavor Type | Strawberry |
| Packaging Size | 20 or 25 kgs |
| Application | Snacks, Beverages, Dairy, Confectionery, Nutraceuticals, Bakery, Ice Cream |
| Formulation | Spray Dried |
| Usage/Application | Beverage, sweets, confectionery, instant mixes, snacks, nutraceuticals, bakery, health supplements. |
| Pack Size | 5 kg |
| Packaging Type | Carton box with inner liner |
| Processing Type | Spray Dried |
| Shelf Life | 12 months |
| Color | Light pinkish colour |
| Raw Material | Strawberry |
| Form | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Flavor Type | Strawberry |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Application | Nutraceuticals, Dairy, Ice Cream, Beverages, Snacks, Confectionery, Bakery |
| Formulation | Spray Dried |
| Flavor | Strawberry |
| Pack Size | 5 kg |
| Drying Technique | Spray Dried |
| Processing Type | Spray Dried |
| Shelf Life | 12 Months |
| Brand | Mevive |
| FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Flavor Type | Strawberry |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Application | Bakery, Snacks, Confectionery, Dairy, Nutraceuticals, Ice Cream, Beverages |
| Formulation | Spray Dried |
| Flavor | Strawberry |
| Pack Size | 5 kg |
| Drying Technique | Spray Dried |
| Processing Type | Spray Dried |
| Shelf Life | 12 Months |
| Brand | Mevive |
| FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Flavor Type | Strawberry |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Application | Dairy, Ice Cream, Nutraceuticals, Bakery, Beverages, Snacks, Confectionery |
| Formulation | Spray Dried |
| Flavor | Strawberry |
| Pack Size | 5 kg |
| Drying Technique | Spray Dried |
| Processing Type | Spray Dried |
| Shelf Life | 12 Months |
| Brand | Mevive |
| FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: